6th Bangladesh Robot Olympiad

2023 Results

Creative Category (Junior Group)

RankNameInstitute
SilverMahruz Mohammad AymanNavy Anchorage School and College Dhaka
BronzeOmera FidanCantonment English School & College

Creative Category (Challenge Group)

RankNameInstitute
Gold
Sadia Akter SarnaViqarunnisa Noon School & College
Afrida Zara MaishaViqarunnisa Noon School & College
Silver
Namia Rauzat NubalaHURDCO International School
Khandoker Shamil Mahadi bin KhalidHURDCO International School
Bronze
Fatin Al Habib NafisMastermind English Medium School
Jannati Anisha BonnaLegend International School
Technical
Mahir Tajwar ChowdhuryMirzapur Cadet College
Abrar ShahidChattogram Cantonment Public College

Physical Computing (Junior Group)

RankNameInstitute
BronzeZaima Jahin WaraWilliam Carey Academy

Physical Computing (Challenge Group)

RankNameInstitute
Gold
Misbah Uddin InanChattogram Cantonment Public College
Ariful Islam TanjeerDhaka Residential Model College
BronzeNusaiba Tazreen TanishaYWCA Higher Secondary Girls’ School
Technical
Arjuman AraHoly Cross College
Suprity RoyHoly Cross College

Robotics Quiz (Junior Group)

RankNameInstitute
GoldArpon SahaKhulna Zilla School
SilverLabib ShahriarHomna Adarsha High School
BronzeRafan HaizarCumilla Modern High School
BronzeBORNO MODAKDakshina Charan Pilot High School
BronzeARIK AZLAN AL RAHMANSt. Joseph Higher Secondary School
BronzeAhnaf Tahmid ArnobRajuk Uttara Model College

Robotics Quiz (Challenge Group)

RankNameInstitute
GoldNayeem Islam ShantoNotre Dame College
SilverMd. Hasibuzzaman SarkerAbdul Kadir Molla International School
BronzeSadia Hasan ToushiViqarunnisa Noon School & College
BronzeLabib Mahfuz TonayDinajpur Zilla School
BronzeShahriyer SayemRangpur Cadet College
BronzeSakib Ul HasanAdamjee Cantonment College

Drone Maze (Junior Group)

RankNameInstitute
TechnicalZaima Jahin WaraWilliam Carey Academy

Drone Maze (Challenge Group)

RankNameInstitute
TechnicalMisbah Uddin InanChattogram Cantonment Public College

Robot in Movie (Junior Group)

RankNameInstitute
TechnicalZaima Jahin WaraWilliam Carey Academy

Robot in Movie (Challenge Group)

RankNameInstitute
Gold
Marjia Afifa PrithibiSouth Point School
Propa HalderNalonda High School
Nasheetat Zainah RahmanMastermind English Medium School
Silver
An-NafewDhaka Residential Model College
Rubaiyat Habib RahmanDhaka Residential Model College
Hasin Israque Chowdhury TahaDhaka Residential Model College
Bronze
Samia MehnazViqarunnisa Noon School & College
Maisha SobhanViqarunnisa Noon School & College
Maskur Malik MustafaIdeal School & College
Technical
Nafees Istay Taufiq AntuCantonment Public School & College, Saidpur
Ruhul AminCantonment Public School & College, Saidpur